Czy zmieniła świat - historia piłki 0
Czy zmieniła świat - historia piłki

Historia Piłki

Pomimo ogromnego rozwoju techniki i komputeryzacji nie jesteśmy w stanie dokładnie określić daty oraz miejsca powstania pierwszej piłki. W wielu przekazach mamy wzmianki na temat zabaw i gier, w których używano przedmiotów mogących być prekursorami współczesnej piłki. I tak na przykład na grobowcu w Bani Hassan mamy płaskorzeźby pokazujące osoby rzucające do siebie okrągłymi przedmiotami. Z kolei 1400 lat przed Chrystusem w Egipcie możemy znaleźć ilustracje dzieci bawiących się piłkami z papirusu, trzciny, drewna oraz kości słoniowej.


Kolejne wzmianki o odkryciu przedmiotów piłko-kształtnych pochodzą z Meksyku, gdzie archeolodzy w czasie badań odkryli gumowe piłki pochodzące z 1600 r.p.n.e. Obok tych piłek znajdowały się również figurki graczy szacowane na 1200 r.p.n.e. Kolejne informacje odkrywające przed nami historię piłki pochodzą z Flagstaff w Arizonie, gdzie odkryto około 1500 starożytnych boisk „piłkarskich” używanych przez Olmeków, a następnie kolejne cywilizacje zamieszkujące te tereny czyli Majów i Azteków. Majowie takie miejsca do gry nazywali -”Pok ta pok”, Aztekowie natomiast-”Tlachtli”.


Szeroko pojęta gra w piłkę przyjmowała różne formy. Grano w nią za pomocą rąk, nóg oraz różną ilością graczy. Boiska dawnych czasów najczęściej miały kamienną murawę,narażającą graczy na wiele kontuzji. Niektóre piłki miały dość spore rozmiary i wagę. Jedną z największych i najcięższych piłek była 4,5 kilogramowa kula powstała w procesie gotowania surowego lateksu pozyskiwanego zdaniem naukowców z soku roślin powojowatych . Używanie takiej dużej i ciężkiej piłki niosło za sobą wiele urazów, którym próbowano przeciw działać nosząc grube ochronne ubrania oraz skórzane rękawice. Już w tak odległych czasach na boiskach można było zaobserwować prototypy dzisiejszej bramki w postaci kamiennych pierścieni przez, które musiała przelecieć piłka, aby drużyna uzyskała punkty.


W VIII w.p.n.e Grecy wymyślają lżejszą piłkę zrobioną ze świńskiego pęcherza nadmuchanego powietrzem za pomocą drewnianej rurki. Dzięki swojemu kształtowi piłka ta przybiera kulistą formę przypominającą nasze współczesne piłki. Nadmuchany pęcherz pokrywano specjalnie przygotowaną skórą, aby wzmocnić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejne wieki i upływ czasu przynoszą większe rozmiary piłek produkowane podobną techniką z pęcherzy jagnięcych lub kozich. Takim piłkami bawiły się plemiona Celtyckie co potwierdzają dokonane odkrycia na terenach zamieszkiwanych przez Celtów. Wiele legend i przekazów pokazuje nam również tragiczną historię powstania piłki. Celtycko-Angielskie przekazy mówią nam o rozgrywkach odciętymi głowami rzymskich żołnierzy. Anglosasi urządzali zawody w mieście Chester w kopaniu głowy na odległość pokonanych w wojnie Duńczyków. Celowo pomijam ten wątek przechodząc do jaśniejszej strony historii piłki. Kolejny etap rozwoju piłki to Starożytność.


Pierwsze starożytne piłki wyglądem przypominają dzisiejszą piłkę do tenisa. Na historycznych reliefach można zaobserwować kobiety w tunikach odbijające między sobą małą piłeczkę. Rzym to kolejny etap ewolucji naszej współczesnej piłki. Rzymianie grają w Trigon, czyli odbijają ciężkimi drewnianymi pałkami skórzane piłki wypełnione ziarnami fig. Włosi natomiast w XVI  wieku rozgrywają zawody w Palone, gra ta systemem liczenia punktów przypomina punktację w dzisiejszym tenisie. Wkład w rozwój piłki ma również kolejne europejskie państwo, a mianowicie  Francja, w której to zawodnicy rzucają do siebie małymi piłkami łapiąc je przy użyciu specjalnych skórzanych rękawic. Idąc dalej tropem Francuzów kolejne lata przynoszą powstanie prototypu drewnianej rakiety do odbijania między sobą piłki.


W tym samym przedziale czasowym Anglicy w roku 1874 w Posiadłości Gema w Birminham zakładają pierwszy na świecie klub tenisowy o  nazwie :  Lemington Club. Na drugiej półkuli w Chinach piłka przechodzi również ewolucję. Chińczycy tworzą piłkę do kopania nogami wytworzoną z surowej skóry wypełnioną końskim włosiem. Z Chin pomysł skórzanej piłki trafia do Japonii w VI w.n.e gdzie zdobywa uznanie księcia Japońskiego Tenchi-Tenno, który stał się ogromnym miłośnikiem i propagatorem gry zwanej  Kemari. Kemari jest sportem rytualnym, gdzie początek rozgrywek oznajmia kapłan przynoszący piłkę ze świątyni, i to on rozpoczyna rozgrywkę. Polega ona na utrzymaniu piłki w powietrzu przez minimum dwadzieścia minut przez grupę około piętnastu osób.


Ta krótka wyprawa przez fakty związane z rozwojem piłki, pokazuje, że jej fenomen pod różnymi postaciami opanował cały świat. W zależności od położenia geograficznego gramy w różne gry zespołowe, różnymi rodzajami piłek. Najbardziej popularnym sportem zespołowym, w którym używana jest piłka jest oczywiście  piłka nożna, która na przestrzeni ostatnich lat zdobyła nawet Stany Zjednoczone, w których  sportem narodowym od zawsze był football amerykański. Piłka używana jest między innymi w takich grach jak: piłka ręczna, siatkówka,tenis, koszykówka, golf i wiele wiele innych. Ciężko byłoby sobie wyobrazić obecny sport bez szeroko rozumianej piłki. Obecnie piłki wykonywane są z wielu coraz bardziej nowoczesnych i odpornych materiałów, pozwalających  na długie używanie jednego sprzętu co pozytywnie wpływa na ekologię. Piłki wytwarzane z plastiku i jego pochodnych w wielu przypadkach powstają z materiałów z recyklingu.


Ta najpopularniejsza forma gry w piłkę czyli piłka nożna w 1863 roku doczekała się spisania zasad gry w nią oraz założenia Stowarzyszenia Futbolowego w Londynie. W czasie rozmów i głosowania na zasadami ustalono również,że jedyną osobą której wolno używać rąk w czasie rozgrywek jest bramkarz. Te spisane w Londynie zasady gry do dzisiejszego dnia przechowywane są i udostępnione do oglądania w muzeum w Menchesterze. Bardzo ważną ewolucję przechodzi piłka do gry w football  w roku 1870 kiedy to pęcherz zwierzęcy zostaje zastąpiony w niej gumowym balonem z wentylem do pompowania. Obecny kształt i wygląd piłka otrzymuje dziesięć lat później kiedy to angielski rzemieślnik z Yorkshire tworzy skórzaną kulę podzieloną na łaty zszytą mocnymi nićmi ze skórzanym wentylem do napełniania powietrzem. Od tego czasu piłka do gry w piłkę nożną podlega wielu procesom ulepszania, ale jej kształt pozostaje niezmienny do dziś.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl