Czy i jaka deska 0
Jakie mamy deski?

Czy i jaka deska

Wraz z nadejściem wiosny coraz chętniej wychodzimy na spacery czy przejażdżki rowerowe. Są one szczególnie popularne wśród dorosłych i rodziców z małymi dziećmi. Jednakże obecni nastolatkowie i studenci często preferują inne aktywności, takie jak rolki czy jazda na desce. Dziś zajmiemy się deskami i ich podstawowymi typami, gdyż każda służy do innego stylu jazdy. Dzięki temu łatwo jest znaleźć deskę idealną dla siebie.


Zacznijmy od klasycznych skateboardów, czyli deskorolek. Pojawiły się one w latach 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to surferzy postanowili doczepić do swoich desek kółka. Dzięki temu mogli ćwiczyć triki na lądzie. Po kilku latach wspomniana konstrukcja zmieniła się na tą, którą znamy obecnie – małą deskę zrobioną z sklejki drewnianej pokrytą gripem, czyli specjalnym papierem ściernym z doczepionymi kółkami na truckach. Wspomniane deski różnią się głównie wielkością i miękkością przez co można dostosować deskę pod swój styl jazdy. To samo dotyczy kół, trucków oraz łożysk. Można wyregulować również śruby, co pozwala stworzyć deskę idealną. Oczywiście inne części będziemy stosować do jazdy w skateparku, a inne do jazdy na street’cie, czyli po ulicy. Przykładowo większe koła przydadzą nam się, aby uzyskać większą prędkość, dlatego stosuje się ich do jazdy na street’cie.


Drugim popularnym rodzajem desek są longboardy. Są to o wiele dłuższe oraz miększe deski służące do o wiele szybszej jazdy. Większe  tu są również koła oraz stosuje się inne trucki. Wszystko to zapewnia większą stabilność oraz amortyzacje nierówności podczas jazdy. Longboardy nie wymagają dużego wysiłku, aby je rozpędzić, przez co przyjemnie się na nich jeździ po promenadach czy ulicach. Wspomniane wcześniej cechy zapewniają duży komfort podczas jazdy.
Ci, którzy potrzebują szybko przemieszczać się po mieście, mogą być zainteresowani elektrycznymi longboardami. Są to cięższe oraz wyższe deski, które steruje się za pomocą specjalnego pilota. Deski te mają jeden lub dwa silniki elektryczne, przez co bez wysiłku możemy jechać nawet sześćdziesiąt kilometrów na godzinę. Wspomnianą prędkość można niestety osiągnąć tylko na tych modelach z górnej półki – mają one zwykle dwa, a nie jeden silnik. Jednakże na tych bardziej przystępnych cenowo jesteśmy w stanie poruszać się nawet do trzydziestu pięciu na godzinę.

Osoby, których celem nie jest tylko przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego, mogą się skupić na trikach. Na longboardzie są one zupełnie inne niż na normalnym skateboardzie. Tu głównie skupia się na rotacjach ciała oraz balansowaniu na desce.

Już dla najbardziej odważnych jest zjeżdżanie ze stromych wzgórz. Do tego stosuje się troszkę inne, wytrzymalsze deski oraz ich części. Tacy jeźdźcy noszą również kask oraz specjalny kombinezon. Wszystko to z uwagi na prędkości, często wynoszące ponad sto kilometrów na godzinę.
Ostatnią kategorią desek są fishboardy, czyli inaczej fishki. Są to  bardzo przystępne cenowo deski, zwyczajowo wykonane z plastiku. Posiadają koła podobne do longboardów oraz trucki zbliżone do tych od skateboardów. Jest to bardzo lekka hybryda wcześniej wspomnianych typów desek. Fishboardy są mniejsze od skateboardów i służą głównie do jazdy na krótkich dystansach. Fishki różnią się też między sobą rozmiarem. Największe są zbliżone parametrami do skateboardów. Jednakże na tych najmniejszych ledwo co możemy postawić jedną stopę. Z tego powodu opanowanie umiejętności jazdy na takowych nie jest wcale takie łatwe oraz wymaga wiele poświęcenia. Jednym słowem jest to połączenie wcześniejszych typów przez co mamy lekką, wygodną deskę, na której łatwo dotrzemy do celu.


Jak widać, podział desek nie jest wcale taki skomplikowany. W zależności od tego jak i gdzie chcemy jeździć będzie nam potrzebna inna deska. Dlatego już na samym początku należy sobie sprecyzować do czego będzie nam potrzebna deska. Ja uwielbiam jazdę zarówno na skateboardzie, jak i na longboardzie. Owszem, początki były trudne, aczkolwiek z perspektywy czasu było warto.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl