Historia deskorolki 0
Historia deskorolki

Historia deskorolki

Szacuje się, że pierwszy prototyp deskorolki powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłegostulecia w USA. Najprawdopodobniej dzięki pomysłowości Kalifornijskich surferów, którymzamarzyło się surfowanie po asfalcie, a nie tylko po falach oceanu. Pierwsza deska powstała zpołączenia wrotek i drewnianej deski, zdecydowanie odbiegając rozmiarem i kształtem od obecnienam znanych deskorolek. Miała kształt prostokątnej deski o wymiarach 10 centymetrów szerokościo około 60 centymetrów długości i swoim wyglądem przypominała krótką nartę. Oferta w tamtym czasie była bardzo wąska, nie tylko pod względem rodzajów desek, kółek, kasków, ochraniaczy ale także uchwytów czy wieszaków do ich przechowywania.

Na pierwszych deskorolkach jeżdżono boso tak samo jak na deskach surfingowych.Surfowanie po asfalcie było dość trudne do momentu udoskonalenia deskorolki poprzez dodanie najej przodzie elementu pozwalającego na jej delikatne podnoszenie ułatwiające manewry skrętu. Udoskonalenie to nazywamy – kicktailem.

Lata 60-te przynoszą nam powstanie pierwszych fabrycznych deskorolek. Stały się one bardziejprecyzyjne i wykonane z lepszych materiałów. Głównym budulcem deskorolek było oczywiściedrewno. Deski miały około 1,5 – 2,0 cm grubości co pozwalało na w miarę bezpieczne poruszaniesię na nich bez częstych uszkodzeń desek. Napęd stanowiły kółka z twardej gumy i żeliwne ośki. Taki rozwój pozwolił na dokonywanie większej ilości ewolucji, a nie tylko jazdę na wprost. Wówczas z tej zwykłej jazdy ukształtowały się pierwsze odmiany to znaczy: FREESTYLE,SLALOM, SKOKI W ZWYŻ I W DAL.

Od tego momentu Skateboard stał się samodzielną dyscypliną sportową. Lata siedemdziesiąte tokolejny rozwój deskorolek i powstanie BANKSTYLE pozwalający na pokonywanie wzniesień,zagłębień terenu i podjazdów. Jazda na desce powoli stawała się rodzajem subkultury i sposobem na życie dla różnych grup ludności.

Za pierwszą grupę mającą duży wkład w rozwój tego sportu uważa się „Z-BOYS” z Venice Beach wKalifornii, która w latach 70-tych zapoczątkowała styl o nazwie - „SURF STYLE”. Kolejne lata przynoszą coraz lepsze materiały do produkcji deskorolek. Firmy zaczynają sięprześcigać w produkcji coraz bardziej wytrzymałych i bezpiecznych desek.W pewnym momencie dochodzi do zamiany twardych kół gumowych na zwiększającezdecydowanie komfort jazdy koła wykonane z poliuretanu.

Pierwsi skaterzy jazdę ćwiczyli w pustych basenach w Kalifornii, które ze względu na panującą tamsuszę rzadko były wypełnione wodą i stały się pierwszymi rampami dla użytkowników deskorolek.Z biegiem czasu baseny powoli zaczęto zastępować konstrukcjami wolno stojącymi swoimkształtem przypominającym literę „U” co pozwalało na jazdę od jednej krawędzi do drugiej. Ewolucja i powstanie coraz bardziej wymyślnych kształtów ramp doprowadziło w końcu dopowstania kolejnej odmiany Skaterboardingu czyli STREET-SKATINGU.

Strett zaczyna się rozwijać wprowadzając do swojego wachlarza coraz więcej ewolucji z deską itrików. Rozkwit trików datujemy od 1977 roku kiedy to ALAN OLLIE GELFAND dokonałpierwszego wyskoku razem z deskorolką nad ziemię i bezpiecznie na niej wylądował dalejkontynuując jazdę. Trik ten nazwany jest od jego imienia OLLIE POP.Od tego właśnie wydarzenia zaczęto wykonywać coraz to bardziej wymyślne ewolucje przy użyciudeskorolek. Sport ten uznawany jest za dość niebezpieczny i urazowy.

W pewnym okresie jegorozwoju próbowano nawet nakładać wszelakie zakazy na deskorolkarzy , które na szczęście nieprzyniosły skutku i dyscyplina ta rozwija się nadal. Użytkownicy deskorolek dzielą swoje Halp-pipy z osobami jeżdżącymi na MBX iROLKARZAMI tworząc z nimi jedną grupę sportowców, nie wchodząc sobie w drogę.Niektórzy skaterzy dzięki swojej pokazowej jeździe zyskali dużą sławę, którą przekuli na dużewpływy finansowe z reklam, występów na różnych galach telewizyjnych chociażby wręczeniunagród MTV. Do najpopularniejszych deskorolkarzy zaliczamy BamaMargera, Tony Hawk’a orazDannyWay. Lista ta mogłaby wydłużać się w nieskończoność, ale wróćmy do kolejnych faktów ztej dziedziny sportu.

Końcówka lat 70-tych przynosi nam jeszcze jedną spektakularną nowinkę, a mianowicie firmaJVC wprowadza na rynek kasetę VHS dzięki,której popisy skaterów mogą na tym nośniku byćpokazywane na całym świecie. W dobie szybkiego internetu wynalazek KASETA VHS brzmidziwnie, ale fakt pozostaje faktem, że w tamtych czasach było to spore osiągnięcie techniki.

Kolejny etap wpływający pozytywnie na rozwój skateboardu to zorganizowanie w 1995 roku przezTV ESPN pierwszych igrzysk sportów ekstremalnych zwanych również X-GAMES, które to na stałe wpisały deskorolkarzy do mainstreamu. W roku 1998 jedna ze sław jazdy na desce Tony Hawk stworzył pierwszą grę komputerową umożliwiającą dokonywanie w wirtualnym świecie ewolucji na desce bez wychodzenia z domu. W roku 1999 ten sam Tony Hawk dokonuje do tej pory niemożliwej jak się wszystkim wydawało ewolucji na deskorolce, a mianowicie obrotu w powietrzy na desce o 900 stopni, co wrzeczywistości oznacza 2,5 obrotu w powietrzu z deską. Ewolucja ta jest bardzo trudna i wymaganie lada odwagi i ogromnej ilości ćwiczeń i tysięcy prób.

Skateboarding na stałe wpisuje się w krajobraz naszego życia. Ulega ciągłej ewolucji zarówno wkategorii sprzętowej jak również przynosi coraz to inną ale zawsze ciekawą modę odzieżową, która towarzyszy mu od zawsze. Charakterystyczne czapki, spodnie oraz bluzy noszone przezdeskarzy zawsze wyróżniały ich z tłumu innych ludzi i sportowców.

SKATEBORDING dawał ludziom z biedniejszych sfer możliwość diametralnej zmiany swojegożycia. Dobrzy deskarze zostawali szybko zauważeni i wychwyceni z tłumu, a co za tym idzie mogliliczyć na różnego typu kontrakty z firmami sportowymi co przekładało się na konkretne pieniądze.

W POLSCE Skatebording swój rozkwit miał w latach 80-tych ubiegłego stulecia , co nie oznaczaże nie był znany wcześniej. Początki tego sportu miały miejsce w Warszawie na Placu Zamkowym, gdzie gruby ludzi spotykały się, aby pojeździć wspólnie na desce, pokazując coraz to nowszeewolucje oczywiście nie tak spektakularne jak na zachodzie. Komunizm starał się blokować dostępwszystkich nowości z zachodu do Krajów Bloku Wschodniego, ale dzięki wspomnianej jużwcześniej kasecie VHS udawało się podpatrywać i naśladować coraz to bardziej wymyślne triki iewolucje na desce.

Długo czekaliśmy na pierwsze Mistrzostwa Polski w skateboardingu , które odbyły się dopiero w1991 roku . Prze wiele lat żadna z polskich firm nie była zainteresowana produkcją akcesoriów dladeskarzy i dla tego na rynku nie było urozmaiconego sprzętu, a jedyny jaki do nas docierałpochodził z zachodu Europy. Znaczną zmianę przyniosły właśnie pierwsze mistrzostwa Polski zroku 1991 kiedy to Polscy przedsiębiorcy dostrzegli w tym sporcie potencjał na zarabianiepieniędzy i rozkwit tej dziedziny.

W obecnych czasach mamy wiele BRANDÓW dostarczających deski, akcesoria i odzież dlaSkateborderów w naszym kraju. Ta łatwość obecnego dostępu do wszystkiego co potrzebne douprawiania Skateboardingu powoduje ciągły rozwój tej dyscypliny sportu. W związku z szerokągamą desek w różnych cenach sport ten stał się ogólnodostępny. Poprzez używanie różnego rodzaju kasków, ochraniaczy, nałokietników sport ten stał się bardziejbezpieczny. Wiele firm postanowiło również wprowadzić na rynek szeroką gamę uchwytów, wieszaków pozwalających na estetyczne przechowywanie swojego sprzętu jak równieżeksponowanie swoich ulubionych desek, które niejednokrotnie są traktowane przez deskorolkarzy zogromnym szacunkiem i stanowią eksponaty w ich kolekcjach.

Ogólnie mówi się, że styl Skatera jest buntowniczy i waleczny. W rzeczywistości okazuje się, że ta waleczność przekłada się na ogromny upór w dążeniu do perfekcji w wykonywanych ewolucjach, skokach i obrotach. Czasami, aby osiągnąć perfekcyjny skok trzeba go powtórzyć setki razy co jestnie lada wyzwaniem dla tych zawodników. W przypadku Skateboardu zawodnicy do swoichprzejazdów i ewolucji używają prawie wszystkich partii mięśni co pozwala na zachowaniezdrowego trybu życia i ogólnego rozwoju fizycznego. Sport ten porównywany jest z jazdą nanartach, gdzie wbrew pozorom pracują także wszystkie partie mięśni, a nie tylko nogi. Obecne deskorolki są bardzo wytrzymałe na różnego rodzaju przeciążenia, kółka wykonane są z odpornych materiałów na uszkodzenia mechaniczne i co najważniejsze łożyskowane łożyskami, które do minimum redukują tarcie wpływające na hamowanie deski. Oczywistym jest, że do sukcesu przyczynia się także sprzęt, który niestety często ulega uszkodzeniu podczas wykonywanych manewrów. Warto o niego zadbać znajdując dobrej jakości uchwyt czy wieszak do jego zawieszenia na ścianie w pokoju czy garażu.

Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił w skateboardingu z zachowaniem środków ostrożności.

Pamiętajcie Skateboard to sposób na życie !

Do zobaczenia w plenerze !!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl